Německý jazyk

Mein und dein Leben

Nápad na tento projekt pochází přímo z "dílny" našeho gymnázia. Zajímalo nás, jak žijí mladí lidé v jiných zemích, jak to vypadá v jejich škole, kde bydlí, jak krásná je jejich země. Chtěli jsme zjistit, co máme společného a co je u každého z nás jiné.

Od nápadu k realizaci projektu byl na jaře 2019 jen malý krůček. V partnerském fóru v prostředí eTwinning live jsme vyvěsili inzerát s nápadem na projekt. Netrvalo dlouho a ozvala se nám paní Ana Radviliené z městečka Nemenčiné z Litvy. Stala se tedy spoluautorkou a všichni jsme mohli začít pracovat. Zanedlouho se nám přihlásila také škola z Polska, kterou jsme rádi do projektu přibrali. A protože se nám to stále zdálo málo, hledali jsme v prostředí eTwinning ještě nějakou zemi, která by pro nás byla trochu exotičtější. A podařilo se. Do projektu vstoupili žáci
z Francouzské Guyany.

Vorstellung

V úvodu projektu jsme se samozřejmě všichni museli pořádně seznámit. Vznikla tak zajímavá videa. Myslím si, že nejen žáci našeho gymnázia přišli na to, že natočit video, ještě k tomu
v němčině, řádně ho sestřihat, uložit a publikovat, není úplně jednoduché. Velkou odměnou pro všechny zúčastněné ale byly prezentace ostatních. Na ty jsme se vždy velmi těšili. Všechny se nám moc líbily, zároveň jsme ale pochopili, jak moc důležitá je v jazyce správná výslovnost. Všimli jsme si, jak měkce mluví Poláci a jak zní němčina s francouzským přízvukem.

A jak dopadlo naše video?

Tady je:

K jednotlivým prezentacím si každý ještě navíc vymyslel nějaký ten pracovní list či pár otázek a o zábavu bylo postaráno. Luštili jsme jako diví.

Unsere Schule

V další fázi jsme se zabývali tématem, které nás všechny zajímá. Jak to mají ostatní se školou? Při této vzájemné spolupráci jsme mohli porovnat náš rozvrh hodin s rozvrhy našich projektových partnerů a při němčině to pořádně probrat. Viděli jsme na fotografiích, jak vypadá která škola a sami jsme poslali video s podařenými snímky té naší, samozřejmě s komentáři, samozřejmě v němčině. Dozvěděli jsme se například, že v Polsku nemají naši oblíbenou "velkou přestávku" na svačinu a že ve Francouzské Guyaně nosí děti na základní škole uniformu. A že škála jejich známkování je od nuly do dvaceti!!!

A naše škola? Tady je: https://www.youtube.com/watch?v=B6gWXd0MMUY

Meine Stadt, mein Wohnort, mein Land

Zde se mohly děti vyřádit. Samy chodily s nápady, co do projektu ještě vložit. Někdo bydlí v Trhových Svinech, někdo v blízkých vesničkách, v Nových Hradech, v Českých Budějovicích. Někomu se líbí hrady a zámky, někdo má babičku v Ostravě. Zkrátka a dobře, rozeslali jsme po světě všechno možné. A dělalo nám to radost.

Ostatní také přiložili ruku k dílu, jejich prezentace jsme si pozorně prohlédli.  Věděli jste například, že nedaleko bydliště našich projektových partnerů  (St Laurent du Maroni - Francouzská Guyana) ve městě Kourou je Guyanské kosmické centrum, z něhož jsou vypouštěny družice a sondy Evropské kosmické agentury?

File:Full-size Ariane 5 model at the CSG in HDR.jpg - Wikimedia Commons. [online]. Dostupné z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Full-size_Ariane_5_model_at_the_CSG_in_HDR.jpg

Briefe, Fragen

A protože jsme se chtěli ještě na některé věci zeptat, umístili jsme do twinspace naše dopisy s několika málo dotazy. Tak uvidíme, co se ještě dozvíme......

Unsere Ferienpläne

Co plánují české děti na prázdniny? To zaznamenaly na padletu, odkaz na něj je zde:

Anketa - výsledky

Na závěr projektu jsme s žáky sestavili anketu, abychom zjistili, jak se jim projekt líbil, co se povedlo a co mohlo být lepší. Výsledky ankety jsou zde:

÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷

Projekt: Ostern bei dir und mir

Projektu s tématem Velikonoc se kromě žáků našeho gymnázia účastnili žáci z jedné chorvatské a tří polských škol. Na padlet zavěšovali žáci své prezentace o tom, jak se v jejich zemi slaví Velikonoce. Poté vytvořili velikonoční přáníčka a rozeslali je poštou ostatním účastníkům projektu. Z přání, která k nám dorazila přesně o Velikonocích, jsme měli všichni velikou radost. Projekt probíhal samozřejmě v němčině.

Padlet:  https://padlet.com/apanduric/baxtfplyogzz
heslo na padlet: OSTERN